Az Alice Liddell név örökre Lewis Carroll sokak által szeretett klasszikusához, az Alice Csodaországban című művéhez kötődik.
De ki volt az inspiráció a kíváncsi, fantáziadús karakter mögött, akit mindannyian ismerünk és szeretünk?
Ebben a cikkben merülj el és fedezd fel Alice Liddell életét és korát, aki a világ egyik legkedveltebb irodalmi hősnőjének ihletője volt.
Kezdjük a tényekkel
Alice Liddell, az Alice Csodaországban szeretett karaktere mögött meghúzódó valódi személy 1852. május 4-én született a londoni Westminsterben. Henry George Liddell, az oxfordi Christ Church College dékánja és Lorina Hanna Liddell lánya volt. Alice a tizenegy gyermek közül a negyedik volt, és gyermekkorának nagy részét Oxfordban töltötte.
Alice nővéreivel, Edith-vel és Lorinával 1856. április 25-én találkozott először Charles Lutwidge Dodgsonnal (akit mi Lewis Carollként ismerünk).
Dodgson matematika oktató volt a Christ Church College-ban.
A következő néhány évben Dodgson a Liddell család közeli barátja lett. Alice és nővérei gyakori modellek voltak Carroll fotózásában, és gyakran vitte a gyerekeket kirándulni.
1863. július 4-én Dodgson és Robinson Duckworth tiszteletes felvitte a lányokat az Isisre. Alice később erre úgy emlékezett vissza, hogy miközben a társaság teázott egy árnyékos part szakaszon, arra kérte Dodgsont, hogy „meséljen el egy történetet”.
A fiatal hölgyek szórakoztatásával megbízott Dodgson kitalált egy történetet egy fantasztikus karakterekkel teli szeszélyes világról, és főhősnőjét Alice-nek nevezte el.
Dodgson ügyes mesemondó volt, Alice-t pedig elbűvölték a meséi. Megkérte, hogy írja le neki a történetet, ő pedig meg is tette, és illusztrációkat adott a szöveghez.
Az így létrejött kézirat az Alice’s Adventures Under Ground volt, és 1864-ben karácsonyi ajándékként ajándékozta az író Alice-nek.
És megszületett a könyv
Alice biztatta Dodgsont a könyv kiadására, és ezt meg is történt 1865-ben, Lewis Carroll írói álnéven.
Mire a Through the Looking-Glass és a What Alice Found There megjelent, Alice Lindell már majdnem 20 éves volt, és Carroll szoros barátsága a Liddell családdal meggyengült.
A könyv azonnali sikert aratott, és több mint 150 éve megőrizte népszerűségét. Az Alice Csodaországban könyvet több mint 100 nyelvre fordították le, és számos filmben, színdarabban és más médiában adaptálták.
Az azonban vitatott, hogy Dodgson Alice-ét mennyire lehet vagy kell Liddell-lel azonosítani.
A két Alice nyilvánvalóan nem azonos, és bár sokáig azt feltételezték, hogy a kitalált Alice nagymértékben Alice Liddellre épül, a legújabb kutatások ellentmondanak ennek a feltételezésnek.
Maga Dodgson azt állította a későbbi években, hogy a történetben szereplő Alice teljesen képzeletbeli volt, és egyáltalán nem valódi gyereken alapult, maximum névazonosság volt.
És mi történt Alice Lindell-lel?
A könyv népszerűsége ellenére maga Alice Liddell viszonylag homályos figura maradt.
1880-ban feleségül ment Reginald Hargreaves krikettjátékos és üzletemberhez, és három fiuk született. Alice felnőtt életének nagy részét vidéken töltötte, és kerülte a nyilvánosságot. Három fiából kettőt megöltek az első világháborúban. Hogy ki tudja az adót fizetni férje halála után, Alice 1928-ban árverésre bocsátotta az eredeti Under Ground kéziratot.
Alice 1932-ben az Egyesült Államokba utazott, hogy Carroll születésének századik évfordulója alkalmából tiszteletbeli doktori címet vegyen a Columbia Egyetemen. Két évvel később meghalt.
Lehet, hogy valami nem stimmelt
Az elmúlt években újra felkelt az érdeklődés Alice Liddell és Lewis Carroll közötti kapcsolat iránt.
Egyes tudósok azt sugallják, hogy Carroll nem megfelelő érdeklődést mutatott a fiatal lányok, köztük Alice iránt.
Nincs azonban konkrét bizonyíték ennek az állításnak az alátámasztására, és valószínűbb, hogy Carroll egyszerűen a Liddell család közeli barátja volt, aki szívesen mesélt gyerekeknek.
Ugyanakkor, az is tény, ahogy Carroll életrajzírója, Jenny Woolf írta egy 2010-es, a Smithsoniannak írt esszéjében: „Dodgson élete során készített mintegy 3000 fényképének valamivel több mint a fele gyerek – közülük 30 meztelenül vagy félmeztelenül van ábrázolva”.
Függetlenül kapcsolatuk természetétől, tagadhatatlan, hogy Lewis Carroll és Alice Liddell tartós hatást gyakorolt a populáris kultúrára.
Alice kalandjai Csodaországban folyamatosan inspirálja és szórakoztatja az olvasókat, és Alice Liddell továbbra is az irodalomtörténet egyik kedvelt alakja marad.