Alvás, aludni, pihenni. Nagy valószínűséggel ezek azok a szavak, amik foglalkoztatnak titeket, vagy éppen a hozzájuk fűződő cselemény hiánya, az első 6 hónapban. Még akkor is, ha azon szerencsések közé tartozol, akiknek a babája egész éjjel alszik, időről időre felmerülhetnek alvási problémák nálatok is.
A Minimag legújabb sorozatában Dr. Garan Diána, csecsemő-és gyermekgyógyász klinikai szakorvos, tanársegéd, gyermekreumatológus jelölt segít nekünk, NEMALVÓBABÁK szüleinek a minőségi alváshoz vezető út kialakításban.
A cikk sorozat első részében néhány nemalváshoz vezető háttérinformáció mellett markáns tippeket is kaptunk, amiknek segítségével elindulhatunk az alváshoz vezető úton.
Most, a 2. részben a 0-6 hónapos babák alvásigényéről, a hozzájuk kapcsolódó alvás problémákról, és nem utolsósorban tanácsokról lesz szó, amik segíthetnek a baba minőségi alvásának kialakításában.
Az élet első évében az alvás felépítése, alvási szokások, alvás-szabályozás is dinamikusan fejlődik, de az első 3 év mindenképpen nagyon változékony a rendszer. Körülbelül 5 éves kora fejlődik ki az az alvásmintázat, ami a felnőtteket jellemzi. Képzeljétek el, hogy az újszülötteknél REM szakasszal indul még az alvás és sokkal többet vannak ebben az álmodós, mozgós állapotban, majdnem az egész alvás 50%-ában.
Hogy mit várhatunk el egy babától alvásügyben, sok mindentől függ, de leginkább az életkorától. Az altatási módszerek kiválasztásánál és a problémák megoldása esetén ez kulcsfontosságú.
A 0-6 hónapos kor alvásának jellegzetességei röviden, a baba alvásigénye:
-
Alvó állapot
Az első élethéten a nap 2/3-át alvó állapotban fogja tölteni, de nem egybefüggően, hanem sok-sok ciklusban.
-
REM fázis
2-3 hetes korig REM fázissal indul az alvás, majd ezt követően kezdődik NREM fázissal, ahogyan a felnőtteknél is.
-
Szülés utáni depresszió
A terhességi vagy szülés utáni depresszió az édesanyánál (az édesapáknál is lehet ilyen) a csecsemő alvását is befolyásolja
-
Cirkadián ritmus
8-12 hetes kora alakul ki a cirkadián ritmus, vagyis a szervezete el tudja különíteni a nappalokat és éjszakákat.
-
Első mérföldkő
4 hónapos kor körül egy alvás fejlődési mérföldkő helyezkedik el, ami azt jelenti, hogy kezdenek kialakulni a fix, egyénre jellemző alvási ciklusok (20-45 percesek) és közöttük a mikroébredések.
-
5 hónapos kor
kifejlődött a cirkadián ritmus, alvási ciklusok, mikroébredések és az alvás úgymond “megszilárdult”. Ekkor már fokozatosan akár 4 órát is képes a baba egyhúzomban lealudni éjjel és kialakulnak a nappali szundik.
-
Önnyugtatás
Újszülöttkortól 3-4 hónapos korig a babáknak önnyugtató képessége nincsen.
-
Éhség
Az ébredések hátterében a legtöbbször az éhség vagy diszkomfort áll (például a hasfájós, haspuffadós, székrekedős babák)
-
Anyatejes babák
Az anyatejes babák többször ébredhetnek, mint a tápszert kapók, mert előbbit hamarabb emésztik.
A BABÁK ALVÁSIGÉNYE 0-6 HÓNAPOS KOR KÖZÖTT
Fontos tudni, hogy ez egy tartomány (néha elég széles), mivel vannak genetikailag úgy “kódolt” babák, gyermekek, akiknek a természetes alvási szükséglete kevesebb. A napi össz pihentető alvás 0-3 hónapos kor között 14-17 óra, majd 4 hónapos kortól 11 hónapos korig 14-15 óra National Sleep Foundation (USA) szerint.
MIT NEM VÁRHATUNK EL EGY PICI BABÁTÓL?
-
Átaludt éjszaka
1. 3 hónapos korig nem várható el, hogy “átaludja az éjszakát” (ez tudományosan azt jelenti, hogy éjféltől hajnal 5-ig egyhuzamban alszik a baba, nem ám reggel 7-ig. Ezt a babák 50-80%-a eléri 9 hónapos korára).
-
Önnyugtatás
Azt, hogy megnyugodjon önmagától. Az újszülött kortól 3-4 hónapos korig a babáknak NINCSEN önnyugtató képessége
-
Sírás
Ne sírjon. A pici csecsemők nem tudnak taktikázni, nem azért sír, hogy idegesítsen másokat, vagy hisztizne. Ha sír, akkor valamit kommunikálni akar ezzel, rá kell jönnünk, mi zavarja.
Alvás problémák a babáknál
Minél kisebb a baba, annál gyakoribb, hogy az éhség áll a gyakori ébredések hátterében, ezért mindig ezzel kell kezdenie a gyermekorvosnak és a védőnőnek, hogy körbejárják a csecsemőtáplálás kérdéseit az édesanyával.
4-5 hetes kortól a hasfájás, vagy reflux (minden 4. baba) nehezíti leggyakrabban az alvásokat, sokszor a bélrendszer “érése” az egészséges flóra kolonizációja eltart 3 hónapos korig. “Haladóknál” viszont 6 hónapos korig is, a hozzátáplálás elkezdéséig eltart a hasfájósság, a refluxot pedig sokszor csak a felállás és így a függőleges lét oldja meg. Van, hogy segít a hozzátáplálás megkezdése a hasfájósságon, de sose felejtsük, a nehezen alvó babákat az egyensúlyból nemcsak a hasfájás, pukizavar billentheti ki, hanem bármi, sajnos… Tehát a baba temperamentumát is erősen figyelembe vesszük, amikor kialakítjuk a megfelelő alvási, altatási szokásokat.
2 hónapos korban már elég fejlett az alvásszabályozás ahhoz, hogy elkezdjük bevezetni a szülőt és a csecsemőt az “önnyugtatás”-os altatás felé, vagyis amikor el lehet kezdeni óvatosan megtanítani a babának, hogyan aludjon el segítség nélkül: félálomban, de ne mélyálomban tegyük le aludni (nem muszáj, csak érdemes:)).
Vagyis, ez az az időszak, amikor akarva akaratlanul is kialakíthatunk “rossz” alvási szokásokat a babánál ( hangsúlyozom a “rossz” valakinek jó, vagy megfelelő, mindig ez egyéni családi helyzetet kell figyelembe venni). Ez igen nagy kihívás éretlen idegrendszerű csecsemőknél, akiknek számos asszisztencia szükséges az elalváshoz, alvás előtti ellazuláshoz, de próbálni mindig érdemes, ugyanakkor vegyük észre, figyeljük aktívan gyermekünket, ha még nem áll készen erre.
4-5 hónapos korban is sok minden történik: a fogak kezdik el először tolni, nyomni csiklandozni feszíteni az ínyecskét és a mozgásban is nagy fejlődés indul, ez a forgás….sokan ekkor csatlakoznak be a Nem alszik a baba, mit rontottam el? című anyuka csoportokba. De ahol gördülékeny a dolog, ott éjjel már 7-8 órát is tud aludni a baba egyben. A nappali alvások száma attól függ, milyen a baba saját ritmusa: vannak A Napocska csoportba tartozó rövideket alvók: 4-5x 30-45 perc plussz 1,5 -2 óra ébrenlét, és vannak A Holdacska csoportban a hosszabban alvók, 3x 1,5-2 óra alvás és 2-2,5 óra ébrenlét. Ugyanakkor figyelmi kell arra, hogy vidáman és kipihenten viselkedik-e ébren. Ha igen, akkor nincs mit változtatni ezen a ritmuson, akkor van baj, ha pl. A Holdacska csoportba tartozó valami miatt – pl. fogzási kínlódás – Napocskaként kezd aludni, nyilván ő nyűgös és fáradt, nehezen kezelhető lesz egy 30-perces szundi után. Tehát a legfőbb üzenet: amellett, hogy figyeled, mit csinál a babád (és akár rögzíted az alvási naplóban az alvások idejét), azt is észlelni kell, hogy emellett milyen a baba viselkedése ébren.
BABA ALVÁST SEGÍTŐ TANÁCSOK
-
Makrokörnyezet
megfelelő hőmérséklet és lehetőleg zajmentes, sötét, vagy éjjeli fényes kiszellőztetett szoba. Biztonságos legyen, életkorban megfelelő balesetvédelem.
-
Mikrokörnyezet
kényelmes üres = biztonságos ágyikó, maximum 1 alvóállat, rácsvédők/leesésgátló, vagy biztonságos együttalvás.
-
Komfort
jóllakottság, nyugalom, ellazultság.
-
Szociális és emocionális tényezők
stabil családi kapcsolatok, nyugodt családi környezet, „olyan nyugodtan alvó” temperamentum, anya stabil lelkiállapota és kipihentsége (khm-khm).
BABA ALVÁST SEGÍTŐ AKCIÓK
-
Lefekvési rituálé
ez mindig picit változik életkortól függően, de már újszülöttkortól javaslom a hét minden egyes napján
-
Napi rutin
A dolgok sorrendisége mindig legyen ugyanaz, ez kiszámítható kicsiknek és nagyoknak. Biztonságot nyújt és tudja a baba / gyermek mi az elvárás felé.
-
Szokás kialakítás korán
A kezdetektől érdemes lenne valamit: a fiatal csecsemőket nem teljes mély álomban kell behelyezni a kiságyba (ha úgy döntünk, hogy ott fog aludni), hanem félálomban, hogy rögzüljön ott kell elaludnia.
-
A mesterséges fényt csökkentsük
dimelhető lámpákba érdemes fektetni, azaz olyan lámpákba, aminek a fényerejét szabályozni tudjuk.
-
Koffein bevitel
Csökkentsük, bizonyos esetekben nullázzuk a szoptató anya koffein, teofillin bevitelét.
HA EZEKET CSINÁLOD, NEM FOG ÖSSZEJÖNNI A PIHENTETŐ BABA ALVÁS
-
Csak hang legyen és fény
a gyerek nem lesz attól jobb alvó, ha tévé vagy más hangforrás, neadjisten egy nagy családi ebéd mellett altatjuk el, gondolván, hadd szokja a zajt, ne legyen nebántsvirág.
-
Alvás előtti aktív tevékenység
Alvás előtti fél-egy órában aktivitás fokozás: hangos villódzó mese képernyőn, csikizés, birkózás nem fogja "kifárasztani", sőt...
-
Diszkomfort érzet
Éhség, teli pelus, nincs büfi, nincs puki: első 6 hónapban jellemző főként, hogy ez okozza a nem alvást.
EZ IS SZABOTÁLHATJA A JÓ ALVÁST A BABÁKNÁL
-
Egészségügyi problémák
Fájdalom, betegség: hasfájás (tejfehérje érzékenység?), reflux, fogzás, obstruktív alvási apnoe
-
Fejlődési mérföldkő
amikor a baba megtanul valami újat, pl. megfordul, felül, kúszik, mászik, feláll, járni kezd, ezek nem hagyják nyugodtan aludni (van, hogy álmában is gyakorolni akar a kis pici teste 🙂
-
Növekedési ugrás
amikor a baba hirtelen többet kezd enni, mint előtte, ez nagyjából havonta fordul elő az első 4 hónapban, utána már ritkábban, 1-2 hetes jelenség.
FOLYTATJUK…
Nézzétek meg Diána edukációs oldalát , ahol számos blogcikkben járja körül az alvás, az egészségmegőrzés és a mozgás gyerekkori aspektusait.
Irodalomjegyzék:
A clinical guide to pediatric sleep. Diagnosis and management of sleep problems. 3rd edition. Jodi A.Mindell, Judith A. Owens.
Pediatric Sleep Problem. A clinical guide to behavioral interventions. LJ. Meltzer, V McLaughlin Crabtree.
A Szerző
Dr. Garan Diána csecsemő-és gyermekgyógyász klinikai szakorvos, tanársegéd, gyermekreumatológus-jelölt, a privát életben pedig egy kisfiú anyukája.
2007 óta a Semmelweis Egyetem Tűzoltó utcai Gyermekklinikájának gyermekorvosa, kiemelt tudományos és gyakorlati szakterülete az autoimmun betegségek ellátását magába foglaló gyermekreumatológia. Ez a szakiránya jelenleg szünetel, mivel éppen az anyaság örömeit, mélységeit és magasságait éli meg. Helyette a babaalvás medicina területén képzi magát folyamatosan.
A Nemzetközi Gyermekkori Alvás Társaság (International Pediatric Sleep Association – IPSA) tagja, a nemzetközi fronton az észak-amerikai kontinensen praktizáló szaktekintélyek (Jodi A Mindell, Judith A. Owens, Lisa J Meltzer, Stephen H. Sheldon) tudományos tanításai alapján segíti a nehezen alvó családokat.
Népszerű cikkek
Mi a baj a gyermekeink alvásával? – alvás problémák gyerekkorban
Talán az egész világegyetemben nem létezik olyan család, ahol ne merült volna fel valamilyen, gyerekekhez kapcsolódó alvás probléma. A szerencsések csak egy-egy zűrős nap után
MIELŐTT MEGIJEDNÉL EZT OLVASD EL – TEJFEHÉRJE ALLERGIA gyerekkorban, tippek és receptek
A Minimag legújabb pánik elhárító cikkében, Gourmet Baba tulajdonosa Viki segít nekünk eligazodni a tejallergia útvesztőjében. Kislánya Auguszta 6 hetes kora óta tejmentes diétán van,
Tippek a tuti alváshoz
Ha te is vágysz már egy nyugodt, átaludt éjszakára, akkor van néhány tippünk: